המקום קורסים וסדנאות אודותינו פעילות לקבוצות בלוגים גלריה אירועים היה שותף לפרטים והרשמה
ראשי >> בלוגים >> על דעת המקום >> מלכות ענווה ושליטה עצמית- לפרשת וישב

29.11.2017
על דעת המקום
מלכות ענווה ושליטה עצמית- לפרשת וישב

המדרש אומר כי יוסף ויהודה הינם מייסדי שושלות שלטוניות בישראל: "כי הנה המלכים- זה יהודה ויוסף..... רעדה אחזתם שם, אלו השבטים- אמרו מלכים מדיינים אלו עם אלו אנו מה איכפת לנו". (בראשית רבה פרשה צג) יהודה ויוסף. שני אחים, שני מלכים, שני אופיים, והתמודדות מרכזית אחת. פרשת וישב פותחת לפנינו צוהר למבנה העתידי של משפחת ישראל, במרכזו- יהודה ויוסף. ומדוע דווקא הם ?
"רק אני ענוותן, ובעל שליטה עצמית, אני לשלטון..."- נסו לדמיין לעצמכם מודעת בחירות שכזו... בלתי אפשרי !! היינו שולחים אותו לטיפול נפשי, או לחילופין, אם נאמין לו- נשלחנו שייכבד וישב בפאתי בית הכנסת, ויתמיד בענוותו.
המדרש אומר כי יוסף ויהודה הינם מייסדי שושלות שלטוניות בישראל: "כי הנה המלכים- זה יהודה ויוסף..... רעדה אחזתם שם, אלו השבטים- אמרו מלכים מדיינים אלו עם אלו אנו מה איכפת לנו". (בראשית רבה פרשה צג)
יהודה ויוסף. שני אחים, שני מלכים, שני אופיים, והתמודדות מרכזית אחת.
פרשת וישב פותחת לפנינו צוהר למבנה העתידי של משפחת ישראל, במרכזו- יהודה ויוסף. ומדוע דווקא הם ?
בעיצומה של הפרשה מתוארים שני אירועים דומים בתבניתם העקרונית, ובהם טמון הסוד. בשני המקרים מתמודדים יוסף ויהודה עם יצריהם וחולשותיהם, ובשניהם הם יוצאים מנצחים איש בדרכו.
שני האחים עומדים במבחן מאוד לא פשוט, ושניהם מצליחים לחשוף ולגלות- כל אחד את כוחו הנפשי המיוחד לו. בעתיד יתברר ויתגלה כי יכולות אלו, הן שיקבעו לדורות את מקומם של שניים אלו כמנהיגי העם, וכמייסדי שושלות המלוכה העתידיות.
יהודה, לאחר מכירתו של יוסף, פורש לכאורה מן החיים הפוליטיים- השבטיים, ומקים לו את קינו שלו. אך קן זה אינו מצליח להתפתח, אשתו נפטרת, שניים מבניו מתים, והשלישי עומד ברווקותו, ואינו יכול להינשא בשל המלכוד שבין חובתו להינשא לתמר אשת אחיו, לבין הפחד שמא ימות גם הוא כאחיו.
בתוך המצב המשברי הזה, פוגש יהודה את כלתו המחופשת...
לימים כשיתגלה שהיא בהריון, והיא תוצא לשריפה, יידרש יהודה להכריע בין כבודו שלו, לבין חייהם של כלתו תמר וצמד התאומים שבבטנה.
כאן מגלה יהודה ענווה נדירה ואומץ אישי מיוחד, כאשר הוא מודה לעיני כל הסובבים, כי הוא אבי התינוקות שברחמה של כלתו תמר.
הרגע הזה הוא המפתח לאישיותו הייחודית של יהודה.
מעשהו של יוסף משלים את מבחנו של יהודה מזווית נוספת.
יוסף- נער צעיר, האח המנודה שנמכר על ידי אחיו לארץ נוכריה, ללא קרוב או גואל, הוא חי כעבד, כשחייו תלויים ברצונם הטוב של צמד אדוניו.
ולכן, כשאשת אדונו נותנת בו עיניה, ומנסה לפתותו, דומה שסיכויי ההתגברות והניצחון מועטים עד בלתי אפשריים כמעט. ובכל זאת מוצא יוסף בתוכו את העוז והעוצמה להתנגד, ובסופו של דבר אף לברוח מבין ציפורניה של האישה המפתה.
האישה הפגועה והנעלבת לא תמחל לו על כך, זה יכול היה לעלות לו בחייו, וזה עלה לו בחירותו, אך יוסף איתן בהחלטתו ובמאבקו.
מהו סוד הניצחון ?
מהיכן מצליח האדם לגייס כוחות נפש להתגבר במצבים הנדמים כבלתי אפשריים ?
מבט מעמיק יגלה כי בשורש המאבק של יהודה ויוסף טמונות שתי עמדות נפשיות חיוניות: ענווה פנימית, ושליטה עצמית עצומה.
דומה שהתרגלנו לראות מנהיגים שכל כולם שחצנות אין סופית, ויצרים עזים המניעים אותם שוב ושוב אל מרכזי הכוח והשלטון.
פרשת יהודה ויוסף מתארת מנהיגות אחרת, הרבה יותר אמיתית והרבה יותר עוצמתית ושורדת, מנהיגות שנבחנת ברגעי חולשה, ובעוצמות השליטה הפנימית, ולא רק בכישורים וביכולות החיצוניות.
לכולנו הרגל רב שנים לראות מנהיגים ש 'אינם טועים לעולם', הם לא מפסיקים לשגות ולטעות, אך לעולם אינם אשמים בכלום. הרגל זה גורם לעיתים לזיהוי עוצמות אישיות, ומנהיגות חזקה עם שתלטנות ושחצנות.
פרשתנו מגלה כי יכולתו של מנהיג אמת להוביל את עמו ברגעי משבר וקושי, טמונה בענווה שלו- המסוגלת לראות את טעויותיו וכישלונותיו ולהודות בהם, כמו גם ביכולתו להימנע מהתמכרות לעצמו וליצריו, ויצירת חיים בהם הפנים שולט, ולא הריגוש החיצוני.
מנהיג כזה לא רק שהינו מנהיג טוב יותר, הוא עוד מגלה כי עולמו הפנימי וענוותו, שאינה נותנת לו לטשטש את המציאות, ולסמא את עינו עצמו ואת עיני מונהגיו, הם אלו שמעניקים לו את הכוח שלא ליפול- כיוסף, או להודות בטעותו ולתקנה- כיהודה.
פרשת יהודה ויוסף תישאר לעד כסמל של מהי מנהיגות אמיתית בישראל.
ואם אני המנהיג האישי שלי, אז לא פחות תסמל היא לדורות איך וכיצד מסוגל האדם לשלוט בחולשותיו, ולנצחם.
כתוב תגובה

תגובות:למידע נוסף או לשאלות לצוות 'המקום'
שם מלא

דואל

טלפון

נושא


המקום- מרכז תרבות ורוח, רח' ברנר 5 ת"א, 073-2668888, makom@makom.org.il


שיווק באינטרנט: מליס