המקום קורסים וסדנאות אודותינו פעילות לקבוצות בלוגים גלריה אירועים היה שותף לפרטים והרשמה
ראשי >> בלוגים >> על דעת המקום >> ממרומי ההר אל ממלכת הפרטים הקטנים- לפרשת משפטים

03.02.2013
על דעת המקום
ממרומי ההר אל ממלכת הפרטים הקטנים- לפרשת משפטים

יש רגעי מעבר בחיים, שנתפסים כבלתי אפשריים- זה חד מדי, קצוותי מדי..... כך הוא המעבר מחוויית ההר הבוער עד לב השמים, הקולות הברקים וקול ה' המרעים "אנוכי ה'..." אל "כי תקנה עבד עברי" "כי יריבון אנשים", ו"כי יגח שור..". לאחר המעמד המרומם בסיני, מגיעה הפרשה הבאה, ומשאירה את האדם עם תחושה של "זה כל מה שיש לומר אחרי ובעקבות מעמד כה מרשים"?
יש רגעי מעבר בחיים, שנתפסים כבלתי אפשריים- זה חד מדי, קצוותי מדי.....
כך הוא המעבר מחוויית ההר הבוער עד לב השמים, הקולות הברקים וקול ה' המרעים "אנוכי ה'..." אל "כי תקנה עבד עברי" "כי יריבון אנשים", ו"כי יגח שור..".
לאחר המעמד המרומם בסיני, מגיעה הפרשה הבאה, ומשאירה את האדם עם תחושה של "זה כל מה שיש לומר אחרי ובעקבות מעמד כה מרשים"?
פרשת משפטים עוסקת ברובה בפרטי פרטים של דינים שבין אדם לעבדו ושפחתו, בינו לבין חברתו וסביבתו, באחריותו על מעשיו על רכושו, ובמחויבותו לחוש בכאב כל החלכאים והנדכאים המשיקים לעולמו.
יש בריבוי האין סופי הזה כמעט של דינים, ובתילי התילים הללו של הלכות, משהו שלרגע עלול להיראות מאכזב.
בשביל זה הלכנו את כל הדרך הזו? למען הנקדנות הפרטנית והכמעט קטנונית הזו חלילה, עברנו את החוויות העוצמתיות הללו של יציאת מצרים, קריעת הים, ומעמד הר סיני?
לרגע נדמה כי היינו מצפים שהגודל הזה והמופלאות הזו תמשיך ללוות את חיי היום יום שלנו מכאן ולהבא. לפחות שיתנו לנו כמה דקות של רוממות רוח לפני שמתרסקים אל השגרה.
פתגם עממי אומר כי: 'אלוהים נמצא בפרטים הקטנים', ואם כך, אז אולי בעצם בדיוק הפוך.
מבחנה הגדול של חוויה הוא ביכולת לממשה בחיים השגרתיים.
עוצמתו של מעמד היא ביכולתו ובמסוגלותו להאיר את היום יום באור של חסד וטוב.
יש משהו מרשים מאוד ואף חשוב בחד פעמי הנשגב, אך לא פחות אמיתי הוא מבחן המימוש בחיים. אחד המשברים הגדולים בחיי בני זוג הוא 'היום שאחרי'. ביום שלאחר חוויית האהבה/האירוסין/ הנישואין, מגיעה השגרה ומעמידה את בני הזוג במצבים שוחקים ומתסכלים, הגורמים לנו לא פעם לשאול "אם כן, למה זה אנוכי"?
כן, זה היה מאוד מסעיר ומרגש, אך איך מורידים את זה אל החיים? איך לא מאבדים את תחושת הביחד, ואת חוויית האהבה כשקשה ולחוץ ושוחק, ואולי ... סתם משעמם?
גם מעמד הר סיני וקבלת התורה מבחנם הוא בחיים. איך והאם מסוגל המעמד הזה, והתורה הניתנת בו, להאיר ולמלא את חיי האדם ? האם ניצוצות מהחוויה הגדולה יכולים להיאחז בחיים, ולגלות בהם רגעים של חסד וטוב? ואיך מתרגמים את הגודל לתוך הקטנות היום יומית, בלי להופכה לקטנונית ומעצבנת ?
כאן מתגלית לפנינו פרשת משפטים במלוא הדרה. מפורטת ומתפרקת לגורמים קטנטנים, אבל גדולה מהחיים, או ליתר דיוק גדולה לתוך החיים.
פרשת משפטים משרטטת לפנינו תבנית ומערכה שלימה של חיים- חברתיים, אנושיים, משפחתיים ואישיים, המוארים באור האידיאל הגדול. חיים שמעשיהם ותשומת הלב בהם, יונקים מהרעיון הגדול של חסד וטוב ועולם יפה יותר, מהחלום על "ממלכת כהנים וגוי קדוש" של פרשת יתרו.
אחרי כל הקריאות הגדולות על קדושה ואהבה, טוב וחסד, נבחן האדם בשאלה, האם הוא מוכן ליטול אחריות על חייו, על שורו שהזיק את זולתו, ועל היתום והאלמנה שבשכנותו, ולעיתים אף תחת חסותו ממש. כאן גדולתו של אדם ושל שיטת חיים. לא עוד חוויות מיסטיות 'ליד החיים', שחמש דקות אחריהן, אני יכול 'לחתוך' בכביש, לצעוק על עובדת שטעתה, ולעקוף בתור במשרד הפנים.
גם בחיים שלי, שלך של כולנו יש מעברים כאלה. ביום שאחרי ההחלטות הגדולות, בשבועות שאחרי ההבטחות והחלומות, בשנים של חיי משפחה חברה ונפש שגרתיים, כששכחתי כבר מה שהבטחתי לעצמי ולכל העולם. או אז אני נדרש וגם מסוגל לתרגם את כל מה שחוויתי וחזיתי לפרטים מלאים אורות ומשמעויות, ומתוך כך מאירים בתוכן ובטוב את היום יום, והופכים אותו מאפור, למלא צבעים וגוונים, תתי גוון ובני צליל. אלה יוכלו לעשות את יומי לשמח מאיר ובעיקר אמיתי וחי.כתוב תגובה

תגובות:למידע נוסף או לשאלות לצוות 'המקום'
שם מלא

דואל

טלפון

נושא


המקום- מרכז תרבות ורוח, רח' ברנר 5 ת"א, 073-2668888, makom@makom.org.il


שיווק באינטרנט: מליס